Artık yeter! Her konuda güzel manzaralar görmek istiyoruz

Resim
İnsan sırf yazmış olmak için yazar mı? Yazar. Yazar; ama bu yazdıklarını paylaşmanın ne derece doğru olduğunu tartışmak gerekir. Öyle ya, kimsenin zamanını almaya hakkımız yok. Bunu bile bile yazıyorum. İstenirse her yazıdan ders veya ibret alınabilir diye de bir gerekçe uyduruyorum.
Güncel ötesi’ndeki yazılarım aşağı yukarı hep böyle; yani yazmış olmak için…
Klavye başına, hangi konuda ne yazacağımı da bilmeden geçiveriyorum. Önceki yazılarımı okuyan varsa bilir; okumayanlar için tekrar edelim. Bir ülke adını, veya bir kelimeyi Google’ye yazıveriyorum. Çıkanlardan, özellikle fotoğraflardan birini gözüme kestiriyorum ve de oyuna başlıyorum. Bu bir oyalanma; ama dünya da bir oyalanma. Önceki yazılarımda ilginç bilgiler de, tesadüfen dahi olsa sergiledik. Bakalım bugün?
Günümüz gündemini karartan ABD’yi yazmayacağım. Malta Adasını da Man adasını da yazmayacağım. Zaten gündemden kaçıyorum. Onları yazarsam büsbütün çamura saplanırız. Çamur yerine başka bir kelime yazacaktım; ama hak etmeler…

Her yer aynı


Yine ne yazacağımı bilmeden geçtim klavyenin başına. Bu kez Orta Afrika yazdım. Doğrusu, ilginç manzaralar görüntüye gelir diye düşünüyordum. Görüntülerden birini tıkladım. Gerçekten ilginç, o kadar ki bir türlü bilmece gibi olan fotoğrafı çözümleyemedim:
Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Ndassima kentinde, Müslüman Seleka milislerince işletilen bir altın madeninde meydana gelen göçükte 27 kişi hayatını kaybetti.(23.08.2014)[i]

            Fotoğrafa bakarak bunca kişinin göcük altında kalanları aradığını anlayamazdım. Bu bir tarafa, görüntünün altın madeni olduğunu da anlamazdım.

            Fotoğrafa bakıp nedir, ne değildir? Ne yapmaya çalışıyorlar? Vb. sorularla oyalanırdım belki; ama yazıyı okuyunca keyfim kaçtı. Türkiye’deki fakir fukaranın akıbetine uğrayanlar her yerde var demek ki… Her yer aynı…

            “Fotoğrafi değişseydiniz.”diyenleriniz olur mu bilmem.
            1980’de TODAİE’de master tezi hazırlıyordum. İzmit’in birkaç lisesinde alan araştırması yapacaktım. Kura çektim. Kandıra Lisesi de çıktı. Buradaki araştırma biraz zor oldu. Arkadaşlardan biri “Yakın bir Lisede örneğin Gölcük Lisesinde yapsan araştırmanı.” Kurada kandıra Lisesinin çıktığını söyleyince “Noter huzurunda mı kura çektin…” dedi. Şimdi de bu soru aklıma geldi. Googl’e bir kelime veya kelime grubunu yazıp gelecek görüntüyü beklemek elbette noter huzurunda değil. Ama o zaman kendimi kandırmış olmam mı?

            Yukarıda sözünü ettiğim araştırmayı değerlendirme kurulu başarılı ve takdire şayan buldu. Ama ben arkadaşın sözünden sonra bilimsel araştırmalara da pek inanmaz oldum.

            Galiba yöntemimiz işe yaramıyor. Yani aklımıza gelen kelime veya kelime grubunu Google’ye yazıp görüntülerden birini seçmek pek işe yaramıyor gibi. Kendimden kaçamıyorum. Yurdumun sorunlarını görmezden gelemiyorum. Bir katkım da olamayınca boşuna ezilip duruyorum. Rahatsızlığım da cabası.

            Yöntemimizi biraz daha deneyeceğim. Hemen pes etmek, umutsuzluğa kapılmak bize yakışmaz.

             Sabahattin Gencal, Hamidiye-Çekmeköy-İstanbul, 07. 04. 2017
           

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kelimeler

En yaşlı zeytin ağacı Hz. İsa ile yaşıt olabilir